Kategori Nedir
Tarih
Yazar TURKER
Bilgi Anlam Sorgulama
Okunma 165 kez okunmuş

Besleme basın nedir ne demektir anlamı

Besleme basın nedir

Besleme Basın Nedir Anlamı?

Detaylı açıklaması ile, besleme basın nedir ne demektir anlamı, besleme basın kime denir. Öğrenelim!

Günümüzde daha çok eleştirilen anlamda kullanılan bir tabir olan “besleme basın” tabiri, daha çok çıkar amaçlı kişiler için kullanılmaktadır.

Besleme Basın TDK Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu besleme basın tabirini; çıkar uğruna, herhangi bir kuruluşun veya iktidardaki güçlerin görüşlerini savunan basın olarak açıklamıştır.

Besleme Basın Kime Denir?

Günümüzde basın kuruluşlarına yapılan tenkitlerin başında gelen besleme basın tabiri, daha çok çıkar amaçlı yanlı ve taraflı kuruluşları hedef almaktadır. Basın kuruluşlarının almış olduğu fonlar üzerinden yaptığı yayınlar objektif olmayıp çıkar ve manipülasyon amaçlı olduğu için “besleme basın” tabiri kullanılmaktadır.

Son zamanlarda sıkça eleştirilen basın kuruluşları besleme tabiri ile yanlı oldukları, gücün görüşlerini empoze ettikleri, doğruları söylemedikleri, bir çıkar uğruna hareket ettikleri için sert eleştirilerle anılırlar. Bu eleştiriler sadece kurumlar üzerinden olmayıp kişilere de besleme denilerek, bir yerden desteklendiği, menfaatleri üzerinden görüşlerini aktardığı için, bu kişilerde besleme tenkitinin odağında yer alırlar.


Kaynak: TDK, Genel Bilgi.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. Neden ilk yorumu siz yapmıyorsunuz?

Yorumunuz...