Kategori Nedir
Tarih
Bilgi Anlam Sorgulama
Okunma 17.155 kez okunmuş

Taahhüt nedir ne demektir anlamı

Taahhüt nedir ne demektir anlamı

Taahhüt Nedir?

Taahhüt kelimesi sözlükte “bir şeyi yapmayı üstüne alma, üstlenme” gibi anlamlara gelmektedir. Kelimenin günümüzde kullanımı daha çok, abonelik sözleşmeleri üzerine verilen sorumluluklardan oluşmaktadır. Bir abonelik alınır, yapılan sözleşme ile müşteri taahhütte bulunur; burada bulunulan taahhüt bir üstlenme sorumluluk anlamına gelmektedir.

Kelime Kökeni: Taahhüt kelimesi Türkçeye Arapça üzerinden geçmiş sözcükler arasında yer alır. Taahhüt Arapça kökenli bir kelimedir.

Taahhüt TDK Anlamı Nedir, Taahhüt Ne Demek?

Bir şeyi yapmayı üstüne alma, üstlenme.

Türk Dil Kurumu açısından ele alındığında taahhüt kelimesi bir durumu üstlenme ya da bir şeyi yaparak üstüne alma anlamına gelmektedir.

Cümle içinde örnek kullanımı;

“Taahhüt işini ortağıma havale ettim.” – Aka Gündüz

En çok sorulan sorulardan birisi olan taahhüt etmek ne demektir sorusuna da açıklık getirmek isteriz.

Taahhüt Etmek Ne Demek?

Üstlenmek, sorumluluğunu üzerine almak.

Taahhüt kelimesi bir şeyi üstlenmek, sorumluluğu üzerine almak, kabul etmek olarak yorumlanabilir. Günümüzde daha çok taahhüt kelimesi abonelik sözleşmelerinde sözleşme şartlarının sorumluluğunu almak, sorumluluğu kabul etmek gibi anlamlandırılmaktadır.

İnternet aboneliklerinde, aldığınız herhangi bir cihaz veya aboneliğe istinaden yapmış olduğunuz sözleşmenin taahhüt edilmesi, sözleşme sorumluluğunu üstlendiğiniz anlamına gelir; kelimenin muhtevasını bu minvalde anlamak daha doğru olacaktır. Arapça kökenli olan taahhüt kelimesinin, günümüzdeki abonelikler üzerinden Türkçe karşılığı sözleşmeye verilen bir sorumluluk onayı olarak da değerlendirilebilir.

Taahhüt Lügat Anlamı Nedir?

1) Bir işin veya bir şeyin yapılması için söz verme, üzerine almak. İltizam etme. Resmi söz verme. Yüklenme.

2) Postaya verilen bir şeyin, yerine varmasını sağlama.

Taahhüt Eden Ne Demek?

Taahhüt eden, yapılan aboneliğe istinaden sözleşme şartlarının yükümlülüğünü kabul eden kişiye denir. Yapmış olduğunuz sözleşmenin sorumluluklarını aldığınız ve kabul ettiğiniz anlamına gelir.

Taahhütsüz Ne Demek?

Taahhütsüz, yapılan bir abonelik sözleşmesinde taahhütlü aboneliğe istinaden herhangi bir yükümlülüğün olmadığını, cayma bedeli gibi cezai şartların bulunmadığını belirten aboneliktir. Müşteri istediği zaman cayma bedeli olmadan aboneliğini sonlandırabilir.

Taahhütname Nedir, Taahhütname Ne Demek?

Taahhütname kelimesi sözlükte, “bir şeyi yapmayı üstüne aldığını bildiren yazılı kâğıt” anlamına gelmektedir.

Kişinin kendi ad ve hesabına, bir gerçek kişi veya tüzel kişiye karşı, sözleşmeli ya da sözleşmesiz olarak, bir işin yapılmasını veya bir şeyin teslimini üstlendiğini gösterir belge, taahhütnameye örnek olarak verilebilir.

Kökeni: Arapça taʿahhud + Farsça nāme Taahhütname kelimesi Türkçeye Arapça + Farsça üzerinden geçmiş sözcükler arasında yer alır.


Kaynak: TDK, Sözlük.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. Neden ilk yorumu siz yapmıyorsunuz?

Yorumunuz...